Got 0 bytes response, method=default Response decode error Wręczenie nagrody "Lux ex Silesia"

katedra

Wręczenie nagrody "Lux ex Silesia"

luxexsilesia1Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego wręczył w katowickiej katedrze Chrystusa Króla nagrodę „Lux ex Silesia” prof. Krystynie Heskiej-Kwaśniewicz.

 

- W uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii górnośląskiej, ks. abp Wiktor Skworc ogłosił tegorocznego laureata nagrody „Lux ex Silesia”. Tegoroczną laureatką nagrody została prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz. Jest 23 laureatką tej nagrody - powiedział ks. Wojciech Surmiak, przewodniczący kapituły nagrody oraz duszpasterz nauczycieli akademickich archidiecezji katowickiej.

Laudację przygotowaną przez prof. Jacka Kolbuszewskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego odczytała prof. Małgorzata Łobuz z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedstawiono w niej dokonania prof. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz. - Przedmiotem nieprzypadkowej fascynacji Pani Profesor stała się - jak mówi - najpiękniejsza powieść o Katowicach „Wieża spadochronowa” Kazimierza Gołdy. Faktycznym jej [prof. Kwaśniewicz - przyp. red] debiutem naukowym był artykuł naukowy o powstaniu „Wieży spadochronowej” - powiedziała prof. Łobuz.

W laudacji padły też słowa uznania pod adresem warsztatu naukowego laureatki, w którym „problematyka Śląska zajmuje bardzo ważne, centralne miejsce”. - Nie waham się przed stwierdzeniem, że jest Pani Profesor najwybitniejszym historykiem literatury, który podjął w swych pracach liczne problemy śląskie - napisał prof. Kolbuszewski w laudacji.

- Warto wspomnieć o roli, jaką odegrała Pani Profesor w procesie tworzenia Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie Śląskim i, że na początku była Pani Profesor członkiem Rady Wydziału. Ten aspekt Jej działalności warty jest wspomnienia w chwili, gdy otrzymuje nagrodę „Lux ex Silesia” - odczytała prof. Łobuz.

- Ja ze św. Jackiem jestem specjalnie związana, ponieważ moja babcia i dziadek brali ślub w kaplicy w kościele o. Dominikanów w Krakowie, w kaplicy św. Jacka, a mój brat, urodzony na Śląsku ma na imię Jacek - mówiła laureatka po otrzymaniu nagrody.

- W 50-lecie istnienia Uniwersytetu Śląskiego, mojego uniwersytetu, życzę mu, aby wzrastał w siłę i sławę, a blask patrona diecezji stawał się jego blaskiem - dodała. 

Prof. Heska-Kwaśniewicz dziękując za otrzymaną nagrodę zadedykowała ją niedawno zmarłemu poecie Tadeuszowi Kijonce, „którego poezja opromienia Śląsk przydając mu sławy i chwały”.

Prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz jest literaturoznawcą, wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, profesorem zwyczajnym, harcmistrzynią. W swojej pracy naukowej bada losy polskich pisarzy związanych z Górnym Śląskiem zwłaszcza z czasów wojny i okupacji. Zajmuje się także historią harcerstwa na Śląsku.

Nagroda „Lux ex Silesia” przyznawana jest od 1994 roku przez metropolitę katowickiego. Jej inicjatorem jest ks. abp senior Damian Zimoń, a obecnie dzieło to kontynuuje abp Wiktor Skworc. Otrzymują ją osoby związane z Górnym Śląskiem i charakteryzujące się chrześcijańskimi cnotami oraz wybitnym dorobkiem naukowym, artystycznym lub działalnością społeczną. Dotychczasowymi laureatami są prof. Jan Miodek, abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar czy Henryk Mikołaj Górecki.

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media