Got 19995 bytes response, method=default Response decode error Międzyseminaryjna adoracja "żłóbka" w Panewnikach

katedra

Międzyseminaryjna adoracja "żłóbka" w Panewnikach

image007Pod przewodnictwem bp Adama Wodarczyka sprawowano Eucharystię w intencji wspólnot seminaryjnych zgromadzonych w panewnickiej bazylice. Wcześniej alumni kolędowali w czasie adoracji „żłóbka”.

 

Wspólnoty seminaryjne spotkały się na wspólnym kolędowaniu i adoracji w panewnickiej bazylice NMP. Była obecna wspólnota Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, Wyższego Seminarium Duchownego o. Franciszkanów oraz Wyższego Seminarium Duchownego ze Świdnicy.

- Wierzący tworzą piękną wspólnotę, gdy mają udział w tej samej nadziei, w tym samym ideale, w tym samym sposobie życia; gdy razem się modlą i klękają; razem stoją w świętym zgromadzeniu i razem zasiadają do Uczty Pańskiej, a Chrystus widząc to i słysząc raduje się, i zsyła na nich swój pokój – cytując Tertuliana powiedział o. August Smyczek OFM, rektor franciszkańskiego seminarium na wstępie Eucharystii.

- Naszym zadaniem, jako osób wierzących, jest dać świadectwo tej Prawdzie, która narodziła się w betlejemską noc. Opowiedzmy wszystkim o tym, że narodził się Ten, który może dać radość i pokój – dodał.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Adam Wodarczyk. Nawiązując do liturgicznego okresu Bożego Narodzenia oraz początku okresu zwykłego hierarcha zauważył, że „rozpoczyna się czas świętej wymiany”. - Bóg po to staje się człowiekiem, staje się jednym z nas, aby człowiek przez Jego przyjście stał się Dzieckiem Boga. Wiele wieków temu powiedział to św. Ireneusz. I to jest jedna z centralnych myśli teologicznych zawartych w liturgii dni Bożego Narodzenia – mówił biskup Adam.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego bp Wodarczyk stwierdził, że „Jezus zdjęty litością pochyla się nad każdym z nas”. – W osobie tego bezimiennego trędowatego jest zawarty obraz każdego i każdej z nas obecnej tutaj, dzisiaj w tej świątyni. Bo ta choroba trądu, oprócz zewnętrznego wymiaru jest też pewnym symbolem, znakiem znacznie poważniejszej choroby, w której przed przyjściem Chrystusa uczestniczyła cała ludzkość, a jaką jest grzech zamykający na doświadczenie Bożej miłości – stwierdził bp Wodarczyk.

Po zakończonej Eucharystii do zebranych w bazylice alumnów słowo skierował o. Alan Rusek OFM, proboszcz panewnickiej parafii. Przybliżył zgromadzonym ideę „żłóbka”, który jest zbudowany w prezbiterium bazyliki. – W centralnym miejscu stajenki umieściliśmy hasło tegorocznego roku duszpasterskiego, a żeby pokazać realne działanie Ducha Świętego w naszym życiu jest też scena Zwiastowania – powiedział o. Proboszcz.

Przy ołtarzu panewnickiej bazyliki zgromadzili się rektorzy katowickich seminariów wraz z wychowawcami oraz wykładowcami, jak również rektor świdnickiego seminarium, który przyjechał wraz z grupą alumnów do Panewnik. Podczas Eucharystii śpiewał natomiast chór śląskiego seminarium pod dyrekcją ks. Bartosza Zygmunta.

Wspólne kolędowanie katowickich seminariów jest wieloletnią tradycją. Corocznie w pierwszych dniach po uroczystości Objawienia Pańskiego alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego udają się do Panewnik, gdzie wraz ze wspólnotą Wyższego Seminarium o. Franciszkanów uczestniczą w adoracji „żłóbka”, Eucharystii oraz wspólnym spotkaniu w seminaryjnym refektarzu. W tym roku po raz pierwszy do alumnów dwóch katowickich seminariów dołączyła grupa kleryków Wyższego Seminarium Duchownego ze Świdnicy.

ks.sk

Zdjęcia: Jakub Drzewiecki

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media