Got 0 bytes response, method=default Response decode error Abp Skworc: Modlimy się… o ducha solidarności

katedra

Abp Skworc: Modlimy się… o ducha solidarności

Słowo Arcybiskupa Katowickiego
na rozpoczęcie Mszy Świętej w 33. rocznicę śmierci
9-ciu górników w Kopalni „Wujek”  (2014.12.16)

Znakiem Krzyża Świętego rozpoczęliśmy naszą modlitwę w 33. rocznicę tzw. „pacyfikacji” kopalni „Wujek”, która miała miejsce w pamiętny dzień 16 grudnia 1981 roku. Ofiarą – wcale nie pokojowego, ale wojennego działania – była śmierć dziewięciu górników. W Modlitwie Wiernych wspomnimy ich po imieniu!
Modlimy się też za wszystkie ofiary górniczej pracy, za górników zmarłych po wybuchu metanu w kopalni „Mysłowice-Wesoła”, za wszystkie ofiary Tragedii Górnośląskiej z 1945 roku: za tych, którzy zginęli w kopalniach Donbasu i Karagandy, gdzie zostali pogrzebani w bezimiennych mogiłach, bez krzyża, na nieludzkiej ziemi…
Dziś ofiarę życia górników poległych przy kopalni „Wujek” – i wszystkich ofiar górniczej pracy – składamy na ołtarzu w czasie tej Eucharystii z nadzieją, że Bóg przyjmie naszą modlitwą, a poległym i zmarłym da życie wieczne w światłości i pokoju.
Witam wszystkich uczestników tej modlitwy. Witam koncelebransów – prezbiterów i biskupów – a arcybiskupowi Józefowi Kowalczykowi, Prymasowi Seniorowi, dziękuję za przybycie i dar Słowa Bożego, które do nas wygłosi. Korzystając z okazji składam Księdzu Prymasowi podziękowanie za wsparcie, którego udzielał nam w czasach minionych, o których my świadkowie historii pamiętamy. Wspominamy księdza prałata Józefa Kowalczyka – przez wiele lat najbliższego współpracownika papieża Jana Pawła II. W czasie pełnienia tej ważnej posługi u boku Ojca Świętego był Ksiądz Arcybiskup zawsze dla Śląska i Ślązaków życzliwy.
Dla przypomnienia dwa konkrety: pomoc przy organizacji wizyty Jana Pawła II w Katowicach w 1983 roku i coroczne – nadsyłane przez wszystkie lata pontyfikatu – telegramy papieskie do pielgrzymów piekarskich. A potem życzliwość dla Śląska, kiedy Wasza Ekscelencja był Nuncjuszem Apostolskim w Polsce, czego wyrazem była m.in. obecność tu w Katowicach, w dniu 15 grudnia 1991 roku, na poświęceniu krzyża przy kopalni „Wujek”.

Księże Prymasie! Bracia i Siostry!
Nasze górnictwo przeżywa trudne chwile. Modlimy się wiec o ducha solidarności w podejmowaniu i rozwiazywaniu dramatycznie trudnych wyzwań społecznych. Górny Śląsk potrzebuje dziś nowego pomnika: nie z marmuru ani ze spiżu. Pilnie potrzebujemy pomnika społecznego porozumienia dla ratowania i uzdrowienia górnictwa!
Módlmy się dziś i w tej intencji: aby wszystkie podmioty mające wpływ na kształtowanie przyszłości śląskiego górnictwa, przyłożyły serca i umysły do wspólnego budowania tego – nie cierpiącego zwłoki – dzieła.

Drodzy w Chrystusie!
Powoli kończy się Adwent roku 2014. Ubywa również dni adwentu naszego życia… to czas dany nam jako dar, jako szansa na nawrócenie. W tym właśnie duchu przeprośmy Boga za nasze grzechy, zaniedbania i niewierności, abyśmy godnie uczestniczyli w tej ofierze Jezusa Chrystusa i naszej...

 

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media